Toto mesto nie je pre starých

Autor: Barbora Oráčová | 4.2.2016 o 14:28 | Karma článku: 7,60 | Prečítané:  2808x

Bratislavské Staré mesto má najvyšší podiel seniorov spomedzi mestských častí. Keď sa o nich chce postarať, narazí na problém. Problém sa volá Nesrovnal.

Na Valentína to budú presne štyri roky, odkedy staromestskí poslanci schválili zámer vybudovania Domovu sociálnych služieb. V ňom by naši starkí a starké mohli dôstojne a pod zdravotným dozorom prežiť jeseň života. Keďže Staré mesto má vo svojej správe aj územie Železnej studienky, je len logické, že sme sa rozhodli, že na nami spravovanom mestskom pozemku, na ulici K železnej studienke. Dostatok zelene, pokoj, žiaden domov pre seniorov v strede betónového sídliska. Sama by som si tam rovno išla podať žiadosť…

Už 4 (slovom ŠTYRI) roky čaká úrad Starého mesta na súhlasné stanovisko z magistrátu k nami prijatému územnému rozhodnutiu. Štyri roky. Už sme mohli ubytovávať prvých seniorov, ktorí by sa už nemuseli doma sami trápiť, ale trávili by dni s vrstovníkmi a najmä s neustálym zdravotným dozorom, s pravidelnou stravou a v čistom peknom novom Domove sociálnych služieb.

Máme vysúťaženú projektovú dokumentáciu, máme za sebou náročné rokovania s Krajským pamiatkovým úradom a nekonečné ťahanice s magistrátom hlavného mesta.

Otázkou ostáva, o čo ide. O čo ide pán primátor?

Oficiálnymi výhovorkami je počet stromov, úzka cesta, priveľa parkovacích miest… chápem, vážení úradníci kancelárie Hlavnej architektky, že asi nemáte momentálne rodičov, ktorí by tieto služby potrebovali. Asi Vás nedostatok dôstojných miest pre seniorov netrápi. Rozumiem.

Nás, staromestských poslancov, práve naopak, trápi, kde budú naši obyvatelia žiť na starobu. Trápi nás, ako zástupcov mestskej časti s najvyšším počtom seniorov, že množstvo ovdovelých či osamotených dôchodcov občas zabudne užiť lieky či sa najesť.

 

Ja viem, vážený pán Nesrovnal, vy takých ľudí nevidíte. Oni nechodia z hradného vŕšku na primaciálne námestie autom so šoférom. Takí ľudia sa nekorzujú. Takí ľudia nechodia otvárať bály.

 

Naši seniori živoria.

Oni to nedávajú tak dobre ako vy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Teplota rýchlo rastie, klíma zlomila rekord tri roky za sebou

Rok 2016 bol najteplejším rokom v histórii záznamov. Zmenu klímy priamo cítime už aj na Slovensku

SVET

Videl som padať horu, opísal lavínu preživší z hotela

Taliansky hotel zasypala lavína, nezvestných je takmer 30 ľudí.

EKONOMIKA

Filkova nástupkyňa: Do zahraničia nám odchádza 300-tisíc Slovákov

Hlávková má pre Šrámkovú pozitívny efekt.


Už ste čítali?